Stand 13.05.2024
Jeanne Mammen
Lot 394
”Damenbar”, 1930
Colour lithograph on paper
61 x 42.8 cm
Lot 394
”Damenbar”, 1930
Colour lithograph on paper
61,0 x 42,8 cm
Schätzpreis:
€ 4.000 - 6.000
Auktion: -16 Tage
Grisebach GmbH
Auktion: 31.05.2024
Auktionsnummer: 360
Auktionsname: Moderne Kunst / Modern Art
Zustand
Signed
Backed edge tear
Signed
Zustand
Backed edge tear
Jeanne Mammen
German Expressionism
New Objectivity
Gemerkt